برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم
English فارسی

دانشکده پزشکیFaculty of Medicine

فهرست اصلی

به سایت کتابخانه دانشکده پزشکی خوش آمدید. مدیریت کتابخانه آماده پاسخگویی به سوالات، نظرات،انتقادات و پیشنهادات شما سروران گرامی از طریق تلفن 33364658 و پست الکترونیکی     Medlib@tbzmed.ac.ir و فاکس 33364658 می باشد .

 

درباره کتابخانه

   كتابخانه دانشكده پزشكي همزمان با تاسيس دانشكده در سال 1326 با 1768جلد كتاب كار خود را آغاز كرد . ازسال 1350 با كتابخانه مركزي ادغام شد و به بيان ديگركتابخانه به كتابخانه مركزي و پزشكي تغيير نام داد . تا سال 1379 هر دو كتابخانه در يك فضاي مشترك با مجموعه ادغام شده ولي امور مالي جداگانه كار مي كردند از سال 1379 به دنبال ايجاد ساختمان جديد دانشكده پزشكي، كتابخانه به محل جديد دانشكده منتقل شده و موقتا در فضايي به مساحت 253 متر مربع براي مخزن كتابها و 276 متر مربع براي سالن مطالعه شروع به فعاليت كرد. از مهر ماه 1383 در طبقه دوم ساختمان دانشكده محلي به مساحت 358 متر مربع براي كتابخانه در نظرگرفته شد و رسما به اين محل منتقل و فعاليت خود را شروع كرد. در سال 1392 سالن مطالعه و مخزن كتابخانه جهت استفاده بهینه از فضای موجود مجزا گردید و هم اکنون گنجایش 140 نفر مطالعه كننده را در فضایی آرام  دارد. .

خط مشی کتابخانه

1- گردآوري ، نگهداري و سازماندهي مواد و منابع نوشتاري و غير نوشتاري به منظور بهره گيري در امر آموزش و پژوهش.

2- تامین منابع لازم براي پاسخگویی به نیازهاي آموزشی، تحقیقاتی و مطالعاتی دانشجویان ، اعضاي هیات علمی و محققین دانشگاه

 

مجموعه سازی

مجموعه سازی کتابخانه با استفاده از  فرایند نیازسنجی، انتخاب، سفارش، تهیه و دسترس پذیر ساختن منابع اطلاعاتی مورد نیاز جامعه کتابخانه، توسط کارشناسان صورت می گیرد.

 

معیار کلی انتخاب و تهیه منابع :

انتخاب کتاب بر اساس نیازسنجی از جامعه استفاده کننده صورت می گیرد؛ که به این منظور معیارهاي ذیل مورد توجه قرار می گیرد:

 

-1 در نظر گرفتن رسالت کتابخانه

-2  نیازهاي اطلاعاتی مطالعه کنندگان

3-توجه به رشته هاي تحصیلی موجود در دانشکده

-4 فضا و تقسیم بودجه اختصاص داده شده

-5 توجه به منابع و مواد مرجع مورد نیاز

 

نحوه سفارش و خرید کتاب :

 

درخواست خرید کتاب و منابع الکترونیکی توسط دانشجویان و  اعضاء هیئت علمی دانشکده صورت می گیرد .

منابع درخواستی توسط کارشناسان کتابخانه بررسی گردیده و سپس نسبت  به سفارش و خرید از طریق ناشران اقدام می گردد.

 

پایگاه هاي اطلاعاتی :

پایگاه هاي اطلاعاتی لاتین بر اساس سیاست دانشگاه و از طریق عضویت در کنسرسیوم و با توجه به نظر کمیته تامین منابع وزارت انجام می گیرد .

 

وجین

سیاست وجین مجموعه همانند سیاست هاي انتخاب می باشد که بر اساس نظارت، ارزیابی و بازنگري دوره اي مجموعه کتابخانه انجام می پذیرد .

معیارهاي وجین منابع :

-1 منابع کهنه که قابل صحافی و بازسازي نیستند؛

-2 ویرایش هاي قبلی کتابی که ویرایش جدید آن با تغییرات اساسی منتشر شده باشد؛

-3 نسخه هاي تکراري بعضی از کتابها که مورد استفاده قرار نمی گیرند .

پس از خارج کردن این منابع از مجموعه در مراحل بعدي طبق آیین نامه تدوین شده کتابخانه مرکزي با  منابع وجین شده  برخورد خواهد کرد.

مقررات مربوط به مفقود شدن یا آسیب رساندن به کتب

1-آسیب رساندن به اموال و منابع کتابخانه دانشگاه تخلف محسوب می شود  فرد متخلف،  می بایستی جبران خسارت نماید.

2-چنانچه به کتاب امانت گرفته شده آسیبی هایی شامل حاشیه نویسی، برگ برگ کردن کتاب و... نیز در صورتیکه اوراق و تصاویر کتاب بریده و یا ناقص شود مسئولیت آن متوجه شخص امانت گیرنده می باشدو ایشان موظف است اصل آن را تهیه و به کتابخانه تحویل نماید.

3-در صورتی که کتاب امانت گرفته شده مفقود گردد، امانت گیرنده موظف است عین آن را تهیه و به کتابخانه تحویل دهد.

دیرکرد و جرایم تاخیر در بازگشت کتاب

1- با توجه به منابع محدود و کثرت اعضا و نیز لزوم رعایت قوانین و مقررات مربوط به امانت کتب ، چنانچه فرد امانت گیرنده در موعد مقرر اقدام به بازگرداندن کتاب ننماید مشمول جریمه خواهد شد.

2- جریمه دیرکرد به ازاء هرروز 1000 ریال بوده و محاسبه تعداد روزهای تاخیر، از تاریخ برگشت اولیه کتاب خواهد بود.

3- جریمه دیرکرد به هیچ وجه در محل کتابخانه قابل پرداخت نمی باشد مبلغ جریمه توسط شخص می بایست به شماره حساب 2178190548008 در وجه درآمد های عمومی دانشگاه واریز گردیده و رسید و یا فیش واریزی توسط فرد به کتابخانه دانشکده تحویل گردد.

مجموعه كتابخانه
مجموعه کتابخانه شامل 10328 جلد کتاب می باشد که از این تعداد 2879 عنوان مربوط به کتب لاتین و 2623 عنوان مربوط به کتب فارسی می باشد .  طبق خط مشی کتابخانه هر ساله کتب قدیمی منسوخ شده از مجموعه وجین و ویرایش های جدید جایگزین می گردد.

پايان نامه ها  
   اين بخش غني ترين و منحصر بفرد ترين مجموعه تحقيقاتي دانشگاه را شامل مي گردد . در حال حاضر تعداد كل پایاننامه ها 8957عنوان می باشد که از این تعداد 8757عنوان فارسی و 200عنوان لاتین می باشد . پایاننامه های فوق در مقاطع پزشکی عمومی، تخصصی، فوق تخصصی و کارشناسی ارشد می باشد.

مقررات استفاده از پايان نامه

1- همه كاربران كتابخانه هاي دانشگاه علوم پزشكي تبریز (اعم از دانشجويان، اعضاء هيئت علمي، كارمندان و...) که پروفایل آنها در نرم افزار کتابخانه دانشکده فعال می باشد می توانند از پایان نامه های موجود در کتابخانه ها استفاده نمایند.  

2- ساير استفاده كننده گان اعم از دانشجویان سایر دانشگاه ها ، پژوهشگران و محققين خارج از دانشگاه علوم پزشکی پس از دریافت معرفی نامه از موسسه یا دانشگاه مربوطه و ارائه به معاونت پژوهشی دانشکده، و با ارائه كارت شناسايي معتبر و می توانند از پایان نامه های موجود در کتابخانه دانشکده استفاده کنند. 

3- پايان نامه ها امانت داده نمي شوند و استفاده از آن ها ، مطالعه، يادداشت برداري در محل كتابخانه امكان پذير مي باشد.

4- استفاده از مطالب مندرج در پايان نامه در منابع مختلف با ذكر مآخذ بلامانع مي باشد.

5- هرفرد می تواند حداکثر 3 پایان نامه را به طور همزمان مطالعه کند.

6- عکس برداری از پایان نامه ممنوع بوده و در صورتی که شخص نیاز به تصویر برداری از بخشهای مجاز (صفحه عنوان، چکیده، روش شناسی، فهرست منابع و مواخذ) داشته باشد با اجازه مسئول بخش پایان نامه می تواند حداکثر 3 صفحه از بخش های ذکر شده عکس برداری و یا کپی نماید.

لوح های فشرده
این بخش شامل 619 عنوان لوح فشرده می باشد که در اختیار مراجعین قرار داده میشود